ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Need for Speed-undercover !!!!!!

Need for Speed-udercover-PS

Jednou z her, kterou jsme měli možnost zhlédnout na velkém stánku Electronic Arts v novinářském centru lipské herní výstavy, byl nejnovější díl populárních závodů Need for Speed, tentokráte s podtitulem Undercover. Do stylově zařízené místnůstky se vměstnala asi sedmice novinářů a jeden z nejvíce povolaných vývojářů se chopil ovladače. Prezentace sice neprobíhala na Playstationu, ale jak zněla odpověď na jeden z dotazů, rozdíly mezi různými platformami budou minimální a tak vše co jsme viděli, lze použít i pro PS3. Prestože šlo ve skutečnosti o Xboxovou verzi.

 

 

Celý tento díl, a sami autoři se tím nijak netají, má být návratem k nejúspěšnějším dílům posledních let, kterými jsou především Most Wanted. „Tým, který pracuje na Undercover je z velké části složen z fanoušků zmíněného dílu, kteří práci berou skutečně s vervou a na sérii NFS pracují již šest let. Vzhledem k tomu, že máme nový hardware, který zvládne realizovat veškeré naše přání a potřeby, máme lidi, kteří s ním umí pracovat, a hlavně máme spousty zkušeností z předchozích dílů, můžeme si dovolit zapracovat do Undercover všechny nápady, které jsme si zatím zapisovali do šuplíku", toliko slova vývojáře a my se pojďme podívat přímo na hru, jejíž hratelnou ukázku jsme viděli.

 

 

Jak už je možné poznat z podtitulu Undercover (česky něco jako tajný, nebo utajený), tentokrát se bude hlavní dějová linie odehrávat hodně pod pokličkou. Jako tajný policista budete plnit mise pro mafii, snažíc se dostat mezi ně a vyhrabat na ně nějakou špínu. Příběh tedy lehce připomíná děje filmů „Rychle a zběsile". Příběh se bude odvíjet na ploše tří velkých měst, položených v různorodé krajině kolem jezera. Při pohledu na mapu celého „světa" jsme se nemohli ubránit pocitu, že koukáme na mapu Burnout Paradise, ale ono se nic moc lepšího vymyslet nedá. Dle slov předvádějícího by město nemělo být od počátku uzavřeno, ale mělo by být dostupné celé, jen v některých částech nebude v dané chvíli co na práci. Příběh, který se bude otevírat postupně jako kapitoly knihy, se vás bude snažit navigovat do nových částí města a zpřístupňovat vám nové možnosti.

 

 

Prezentace začalo skokem přímo do akce a to do nového závodního typu, který je nazván „highway battle" (něco jako bitva na dálnici). V něm se společně se soupeřem utkáte v plném provozu na dálnici s cílem ujet tomu druhému. Prostoru na takové závodění bude dost, protože všechna města jsou propojena dálnicí, která tak obkružuje celou mapu. Již na prvním závodě bylo vidět, že vozidla se chovají lépe než v ProStreet (odkaz na recenzi) a že lze dosahovat větších rychlostí, čímž by hra měla získat na dynamičnosti.

 

 

Jako jedna z hlavních inovací nám byl představen nový systém umělé inteligence okolní dopravy. Ta je o něco hustší, ale především by se měla chovat realisticky. Vozidla jezdí odněkud někam, přejíždí z pruhu do pruhu s využitím blinkrům, předjíždí pomalejší řidiče, dobržďují na červenou a vůbec se chovají, jak se na dopravu sluší. Krom toho, že se umělá inteligence nějak chová, reaguje i na své okolí a vy tak musíte předvídat, jak se zachová na vaši rychlou jízdu, blízké minutí, nebo dokonce naražení. S dopravou tedy bude možné taktizovat a vhodným manévrem nahnat pronásledovatelům nebohé civilisty do cesty. Vozidla by již neměla připomínat papírové krabice, ale bude přidáno více typů vozidel a objevit by se snad měly i autobusy.

 

 

Krom civilních vozidel můžete narazit i na vozidla policejní, která se vás budou snažit dostat, podle stupně vaší hledanosti. Čím vyšší stupeň hledanosti, tím více vozidel se zkušenějšími řidiči po vás půjde a v pozdějších fázích se na scénu dostanou i vrtulníky. Zbavit se policejních hlídek lze buď schováním do nějaké boční uličky mimo pohledy policistů, nebo ujetí. Pro efektnější honičky je možné opět využít ničení okolního prostředí a stavění překážek do cesty pronásledovatelům. Policejní vozidla lze samozřejmě zcela zničit.

 

 

Co se týká destrukčního modelu, je určitě lepší, než kdy byl, ale pokud Undercover opět srovnáme s Burnout Paradise, tak má NFS stále co dohánět. Při prezentaci vývojář víceméně slisoval Audi, přičemž délka přední kapoty se zmenšila zhruba na polovinu a vozidlo si vesele jelo dále, aniž by ho trápila ztráta chladiče a dalších komponent. Nicméně při závodě vypadá velmi hezky, když se nabouraná vozidla odporoučí do pangejtu a vypadají jako hromádka šrotu. Na dotaz, zda bude možné při ovládání využít pohled z vozidla i s kokpitem, jsme bohužel opět dostali zápornou odpověď. Je pravdou, že při množství vozidel, které ve hře je, by se jednalo o velkou práci navíc, ale na druhou stranu spousta her (Project Gotham Racing, GRID a další) něco takového umožňují, takže žádná omluva pro autory. 

 

 

To, jak se vám bude jízda dařit, se odrazí ve vašem hodnocení. Úplnou novinkou totiž je systém „action experience", který posuzuje vaši jízdu, akční momenty a další věci a hodnotí vás. Vývojář byl poměrně skoupý na detailnější informace, ale dobré hodnocení by vám minimálně mělo pomoci k lepším vozidlům, doplňkům a dalším drobnostem. Když už jsme se zmínili o vylepšování vozidel, bude opět rozsáhlé. Celé vozidlo budeme moci vylepšovat systémem balíčků a komponent jak po vzhledové, tak po výkonové stránce. Vzhledová stránka dostane větší důraz na detail a například půjde barevně odlišit i práh pod dveřmi. Co se týká barev, velmi pěkně vypadaly barvy, které mění svůj odstín podle úhlu pohledu. Pro znalce nastavení vozu bude k dispozici i přehledné menu s možností nastavení všech možných parametrů vozu.

 

 

Při prezentaci byl využit pro ovládání konzolový ovladač a ovládání vypadalo skutečně jednoduše a efektivně. Novinkou by mělo být užší spojení mezi plynem a brzdou, díky čemuž by měly jít velmi rychle a ostře projíždět zatáčky. Je otázka, jak velký stupeň zkušenosti a citu bude taková jízda vyžadovat. Velmi efektně vypadaly nové manévry, kdy je možné při jízdě vrazit zpátečku a následně se rychle otočit do protisměru. Dobrá využitelnost takového manévru byla vidět při honičce s policií, která se těžkopádně otáčela, zatímco my jsme ujížděli na opačnou stranu.

 

 

Po grafické stránce vypadá Undercover velmi podobně jako všechny předchozí díly. Opět „nezklamala" obrovská lesklost vozidel i okolí, jen můžeme doufat, že to půjde vypnout. Malý kousek města, který jsme měli možnost vidět, vypadal velmi dobře a obsahuje vše, co si můžeme při jízdě přát - úzké zatáčky, zkratky, mosty a kopcovité oblasti. Osobně nám přišla grafika trošku hranatá, ale možná to bylo použitou televizí nebo jiným ovlivňujícím faktorem, a dokud neuvidíme plnou verzi, nedokážeme grafiku zhodnotit. Přepracována byla i struktura a vzhled menu. Nový design vypadá velmi dobře a nijak přeplácaně a i jednotlivé položky jsou roztříděny smysluplně. Třešínkou na pomyslném dortu hratelnosti je dynamická hudba, která bude měnit svou rychlost a „akčnost" podle zrovna probíhající honičky nebo jiné akce.

 

 

Prezentace v nás zanechala velmi dobrý dojem, i když je třeba říci, že od Most Wanted těch změn není moc. Je ale dobře, že se autoři odpoutali od ne úplně úspěšného ProStreet a vrátili Need for Speed kam patří, do města. Předpokládané datum vydání je 21. listopadu, kdy Undercover vyjde pro všechny myslitelné platformy od PC, přes konzole až po mobilní zařízení.