ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Flatou_Ultimate Carnage

FlatOut: Ultimate Carnage (PC)Dva roky starý FlatOut 2 již na poličce pomalu ale jistě zapadá prachem a je nejvyšší čas vedle něj hrdě položit další díl. FlatOut: Ultimate Carnage vlastně podle původních spekulací neměl být pro osobní počítače určen (recenze konzolové verze).

Naštěstí autoři davy rozvášněných fanoušků uklidnili příslibem, který před několika málo dny splnili. S menším spožděním, ale přeci, se k nám dostává další dávka adrenalinu a arkádové zábavy a to tentokráte ještě ve vyšší kvalitě.

"Na první pohled ale zůstává zřejmé, že tvůrci od vydání FlatOut 2 příliš velký skok v koncepci neprovedli."

Ačkoliv není značka FlatOut na závodní scéně žádnou novinkou, může se stát, že se mezi čtenáři najde někdo touto šíleností zcela nedotknutý. FlatOut je primárně založen na arkádovém závodění a s tím spojené demolici. Ta se týká jak vašeho vozu, aut protihráčů tak i okolní trati a jejího zařízení – vzduchem budou létat nejen FlatOut: Ultimate Carnage (PC)plechy či sklo ale také otepy slámy, kousky rozbitého plotu a části zdemolovaného nákupního centra. To vše v divokém rytmu, kterým se tvůrci stále více přibližují konzolové sérii Burnout.

Na první pohled ale zůstává zřejmé, že tvůrci od vydání FlatOut 2 příliš velký skok v koncepci neprovedli. Ovšem pozor, nejedná se o prachsprostou kopii vydanou pod jinou cedulkou. Vedle několika málo nových módů je ale většina úprav patrná pouze v technické stránce hry, jež je nyní schopna obstát v případném boji muže proti muži s dalšími současnými herními projekty.

Oproti druhému dílu jsou kontury objektů daleko čistší a jasnější, auta působí na oko detailněji a tvůrci si dokonce pohráli s efekty slunce, které si především užijete v podvečer při západu. Vedle nablýskaných plechů je slova chvály nutné pronést na adresu venkovních scenérií. FlatOut: Ultimate Carnage (PC)Těmi jsou města s vysokými budovami, staveništěmi a kvalitními asfaltovými silnicemi.

Daleko více vám učarují části vesnické - farmy, blátivé cesty a otepy slámy, které nejednou naberete omylem na kapotu v prudké a klouzavé zatáčce či při průjezdu stále obydlenou slepičárnou. Směrem k realističtějšímu zpracování se posunuly rovněž efekty kouře a vodní hladina.

Základním pilířem singleplayer části je jakási obdoba kampaně nazvaná FlatOut mód. Ten je rozdělen do třech oddílů (Derby, Race, Street), které by měly odpovídat přirozenému vývoji jezdce – ze slabších vozů k těm silnějším. A tak to také funguje.

Počáteční kapitál vám vystačí tak maximálně na koupi základního vozu z Derby kategorie a na další úpravy a nákup FlatOut: Ultimate Carnage (PC)nového si budete muset poctivě vydělat. A to jak jinak než závoděním. Připravena je pro vás série šampionátů o nastaveném počtu tratí, kde se výsledky sčítají a na konci si ti nejlepší odnesou zlatý, stříbrný či bronzový pohár a peníze navrch.

Nějaké ty drobné dostáváte i přímo po závodě a to buď za dobré umístění nebo za některý z bonusů spojený s mírou poškození vašeho auta, vozidel protivníků nebo za rychlost předvedenou na trati (nejrychleji zajeté kolo).


FlatOut: Ultimate Carnage (PC)V současnosti velmi moderní součástí závodních simulátorů je tuning zakoupených plechových miláčků. V této oblasti Ultimate Carnage je třeba mít na mysli, že se jedná především o arkádovou záležitost, tudíž ani úprava vozu nejde do takových detailů, jako třeba v Need For Speed: Underground.

Zde platí spíše nepsaná zásada, že se mnohdy vyplatí koupit celý nový stroj než investovat do úprav. Navíc jsou tyto upgrady výhradně co se výkonosti a ovládání týče (žádné estetické blbinky). Do svého vozu tedy můžete namontovat pouhým kliknutím nový motor a další součástky, které v závislosti na ceně upraví rychlost, ovladatelnost, akceleraci a další statistiky zakoupeného vozu.

Výběr je dosti chudý, za upgrade na maximum utratíte pár tisíc a následně nezbude nic jiného, než si koupit vůz nový. Nějaký propracovaný tuning se tedy nekoná, naštěstí to pro hru podobné kategorie úplně stačí.

FlatOut: Ultimate Carnage (PC)S takto upraveným strojem je třeba doslova vrazit na zablácenou trať, kde může čekat až do maximálního počtu 12ti hráčů (vylepšení z původních osmi). Závodí se na rozličných místech a ty se prolínají ve třech kategoriích vozů. Zavedou nás na venkov, do přírody, hlučných měst i nákupních center.

Při rychlostech takřka neustále přesahujících 100 km/h se budete řítit čerpací stanicí, staveništěm, stodolou, kempařskou oblastí či zavodněným kanálem. Tam všude bude na místě dostatečně šetřit a v pravou chvíli použít zázračný mód „nitro“. Nitro do vašeho paliva na omezenou dobu vstříkne životabudič a ten se okamžitě pozitivně promítne do rychlosti ovládaného vozu – ideální na předjíždění.

FlatOut: Ultimate Carnage (PC)FlatOut: Ultimate Carnage je taktéž plný divokých srážek s ostatními vozy. Ty si zpočátku pouze v poklidu odjíždějí svá kolečka, v pozdějíšch levelech vás ale počítačoví oponenti ani v nejmenším nešetří. V zatáčce si dovolí do vozu šikovně vrazit, roztočit jej kolem vlastní osy nebo alespoň dotírají ze zadu, pozvolnými nárazy, čímž se auto stává hůře ovladatelným.

Neférové techniky, které na naše silnice rozhodně nepatří, zde dopadají na živnou půdu a bez vytlačování protivníků v zatáčkách, jejich předjíždění po krajnici, vystrkování z úzkých ramp to zde vlastně nepůjde – smysl pro fair play tedy nechte pro tentokráte doma. Díky podobnému „pošťuchování“ se pořadí na trati dramaticky mění v každé sekundě a závody jsou tak napínavé až do samotného závěru – zuvrátit výsledek totiž lze díky početným bouračkám téměř vždycky. A to je jedna z krás této hry, která do kolonky „hratelnost“ pumpuje potřebné plusové body.

FlatOut: Ultimate Carnage (PC)Bláznivost celého projektu podtrhuje Carnage mód. Několik miniher - otevírají se postupně a lze mezi nimi najít i opravdu šílené kousky. Poměrně zajímavé je vystřelování řidiče z útrob raketou poháněného vozu, přičemž cílem bylo, aby se zachytil v co nejvyšším místě železné sítě.

Pokud si myslíte, že to nemá hlavu ani patu, budou vám třeba bližší disciplíny, jež mají se závoděním trochu více společného. Příkladem je hra, kdy v úložném prostoru převážíte bombu a pokud nestihnete časový limit a projetí checkpointem, vybouchnete.

U závodních her, obzvláště těch arkádových, je důležitou položkou multiplayer. Zde se autoři zasloužili o mínusový zářez vzhledem k tomu, že se rozhodli ignorovat splitscreen multiplayer, který by do konceptu celkově zapadal. Takto si tedy musíte vystačit s multiplayerem běžícím díky službě Windows Live. V online sféře najdete většinu známých módů včetně několika nových, nepřevzatých z předešlého dílu.

FlatOut: Ultimate Carnage (PC)Jak již bylo poznamenáno, technická stránka Ultimate Carnage je na vysoké úrovni. Příjemný je i fyzikální model, který má sice s realismem společného asi tolik, jako prase s kosmonautikou, přesto ale pobaví. Pro tak trochu bizardní choutky hráčů tvůrci zapracovali efektní odlet řidiče (čili vaší osoby) ze sedadla v momentě, kdy narazíte opravdu tvrdě.

Pro maximální požitek z „posledního letu“ řidiče se kamera přepne do speciálního módu a my jsme svědky tvrdého dopadu a ragdoll efektů v akci. Slova chvály si zaslouží i nadupaný soundtrack s občas pořádně tvrdými rockovými rytmy, které celé této demolici na čtyřech kolech přidávají šťávu.

Se sérií FlatOut autoři opět nešlápli vedle. Srandu z dílů předchozích ještě trochu vybrousili, přidali trochu novinek a hlavně vše zabalili do působivějšího kabátku. I je jen těžko odpustitelná absence splitscreenu a občas potrápí vysoká laťka obtížnosti, vše bude do poslední kapky vykoupeno skvělou a hlavně dlouhotrvající hratelností.