ToP-GameS

Statistika

TOPlist

UEFA euro 2008

UEFA euro 2008

Již dlouho neplatí, že FIFA vládne fotbalovým simulacím na PC, ba naopak; zdá se, že pomyslné žezlo v poslední době přebral Pro Evolution Soccer (dále jen PES) japonských Konami, který se stává stále více a více oblíben mezi počítačovými hráči. Nyní však zápolení těchto dvou odvěkých rivalů necháme stranou a budeme se soustředit čistě na UEFA EURO 2008, které právě vyšlo. Při příležitosti významného turnaje vývojáři z EA Sports ke své každoroční FIFA Football vydávají letos i speciální titul, ve kterém na vlastní kůže okusíte Mistrovství Evropy, které hostí Rakousko se Švýcarskem.

EA Sports samozřejmě opět vychází ze zaběhnutého konceptu a hra je prakticky totožná s posledním EA fotbalem FIFA 2008, snad jen s rozdílem, že se jinak jmenuje a vše působí tak nějak více „licencovaně“. Upřímně řečeno, přiznám se, že já spíše preferuji již zmíněný PES od japonských Konami, neboť mi přijde více fotbalovější; na druhou stranu vývojáři z EA Sports svou FIFU stále vylepšují a celkově se přiblížují ke svým asijským „kolegům“. Hra je vydávána přímo k EURU 2008, tudíž můžete čekat kompletní sestavy všech týmů zapojených do kvalifikace (OPĚT chybí licence pro Nizozemský národní výběr!!!), včetně oficiálního míče a všech stadionů. Co našince asi nejvíce zajímá, je národní tým České republiky. Tady se autorům práce povedla zhruba tak napůl. Soupiska je kompletní, řekl bych až přecpaná, neboť v kádru najdete třeba i bývalého boleslavského kanonýra Pecku, který v národním dresu odehrál jen pár minut, ale to samozřejmě není na škodu, spíše naopak. Co se však vývojářům moc nepovedlo, je vyvážení hráčů našeho týmu, resp. jejich momentální a především reálná forma. Takový Milan Baroš lítá po trávníku spíše jako na EURU 2004 v Portugalsku a jeho postava ve hře je určitě o dost lepší, než je tomu momentálně v reálu a stejně tak kapitán Tomáš Galásek (to se EA taky moc nepovedlo, copak Tomáš naše ještě kočíruje?) uběhá snad úplně všechno a ještě dokáže střílet branky. Tedy se vší úctou k jmenovaným hráčům se mi zdá, že tyto skilly jsou skutečně nadhodnocené. Za zpracování tváří si však Electronic Arts zaslouží uznání, neboť tváře hráčů jsou zpracovány opravdu věrohodně a grimasy, které občas dělají, jim skutečně věříte. Co mě však překvapilo nejvíc, je přítomnost trenérů a jejich reálných podob, takže po zkažení nějaké pěkné akce se občas podíváte v prostřihu na nadávajícího Karla Brücknera, nebo kouče ze soupeřova týmu.

Hra samotná je věrnou kopií posledního dílu FIFA 2008, tedy až na malé rozdíly, kterých si sice hned všimnete, ale zase nemají takový vliv na hratelnost jako takovou. Tak třeba když soupeřův tým rozehrává na začátku zápasu míč na půlce, nemusíte čekat na hvizd rozhodčího a nestojíte jen jako kamenné sloupy (jak to bylo v předchozích dílech FIFY), ale můžete se pohybovat, sice omezeně, ale aspoň to. Hra potom nepůsobí tolik strojově, což je určitě pozitivní. Dále tu je i jiný způsob vhazování autů. Nyní máte předem daného hráče, kterému nahrajete. Jen si musíte na míč správně naběhnout a poté stisknout příslušné tlačítko pro přihrávku. Opět toto velmi kvituji, je to dobrý nápad, který přidá na pocitu ze hry. Co však na dobrém pocitu nepřidá, je přepínání hráčů. Tedy již jsem si zvykl, že stejně jako v PSOVI se přepíná jiným tlačítkem (pamětníci jistě pamatují přepínaní stejným tlačítkem jako je krátká přihrávka –defaultně „S“) , avšak ve hře je zabudován také automatický systém přepínaní a někdy vám to skutečně zavaří. Řekněme, že chci označit obránce A, ale než stihnu zmáčknout tlačítko na změnu hráče, systém mě na něj změní automaticky, ale já již nestihnu zareagovat a stejně zmáčknu tlačítko, tudíž mě systém přepne na jiného obránce, než jsem chtěl. Samozřejmě se na to dá zvyknout, ale přeci jen vám to bude chvilku trvat a nejednou pořádně zavaří! Naštěstí je technika natolik vyspělá, že v menu existuje položka options…

Také můžete shlédnout trailer z této hry. (01:02 minut).

Módů je ve hře několik. Nechybí rychlý zápas, samozřejmě ani samotný turnaj (můžete si vybrat, jestli jej odehrajete s kvalifikací nebo bez) a poté tzv. Evropská kampaň, která mi přišla asi nejzajímavější. Vaším úkolem totiž bude porazit postupně všechny týmy zahrnuté do evropské kvalifikace a některé dokonce různými způsoby. Ty jsou zde tři. Prvním je penaltový rozstřel, druhým je samotný zápas (nemusí však nutně začínat za stavu 0:0 v nulté minutě…) a posledním je „Be a Pro Challenge“ („Captain your country“). V tomto módu se vžijete jen do jednoho hráče, kterého ovládáte a jen ten jeden vás v tu chvílí zajímá. Naštěstí vaši spoluhráči nejsou úplně tupí a když si chytře nabíháte, míč máte k dispozici opravdu často a je jen na vás, co s ním poté uděláte. Vždy však musíte vyhrát všechny tři tyto kategorie, abyste dokončili danou zemi a odemkla se další. V těchto mačích také získáváte body, za které si potom nakupujete kartičky hráčů, které se vám přidávají do alba, a které si následně můžete prohlédnout. Nejsou tam však jen karty hráčů, ale i míčů, stadionů a dokonce i krátká videa z minulých evropských šampionátů. Toto již bylo EA Sports použito v NHL 2002 a tehdy se to setkalo s různorodými reakcemi hráčů. Mně se však tento nápad líbí a považuji ho za příjemné zpestření. Koho to však nebaví, nemusí si kartičky kupovat a může dále pokračovat v kampani. Zároveň však když plníte předem dané úkoly v jednotlivých zápasech, jako třeba, že neobdržíte branku, nebo že vstřelíte hattrick, získáváte také „ upgrade points“, za které můžete vylepšovat své hráče. Opět příjemné zpestření, které neurazí a pokud vás nezaujme, prostě hrajete další zápasy bez upgradování vašich hráčů.

Co se týká ozvučení, tak tady se opět setkáváme s vysokou kvalitou a skandování je reálné a dobře zpracované. Diváci reagují na vaši hru a může se ozvat třeba i pískot, ale když vedete o více branek a přihráváte si na své půlce, odměnou vám bude velmi populární „olé“. Komentátorská dvojice také odvádí poctivou práci, která však nijak zvlášť nevyčnívá. Hratelnost jako taková je skutečně skoro do putníku stejná jako u FIFY 2008, takže kdo vlastníte tuto hru, nevidím moc velký důvod v pořizování další, prakticky totožné hry, i když za nižší cenu. Jako lepší varianta se mi jeví vytvořit si ve FIFA 08 vlastní turnaj, pojmenovat ho EURO 2008, vybrat stejné týmy, které jsou ve skupinách rozlosovány a vyjde to daleko levněji a výsledný efekt je prakticky totožný. Bohužel totiž hra UEFA EURO 2008 nepřináší takřka nic nového, tedy až na pár úprav spíše kosmetického rázu, které jsem již zmínil. Větších změn bychom se tak měli dočkat až s příchodem dalšího „plnohodnotného“ fotbalu od EA, kterým bude FIFA 09.Autor:Jan Šťastný