ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Summer Athletics

Summer Athletics (PC)Tak a je to tady. Světová událost, kterou olympijské hry rozhodně jsou – už proto, že ty letní se konají pouze jednou za čtyři roky, je navíc podtržena jejich umístěním do komunismem řízené země. Tahle olympiáda možná vstoupí do dějin jako symbol sbližování se tohoto totalitního režimu se západním kapitalismem. A aby to vypadalo opravdu působivě, mají Číňané pojištěno opravdu vše.

Zřejmě poručili větru, dešti i smogu, aby na chvíli zmizel, lidem rozdali doktríny, podle nichž se mají chovat k cizincům a vůbec chtějí mít co nejkrásnější olympiádu vůbec. Dokáží však zajistit také kvalitní videohry, aby si hráči po celém světě mohli říci, že v té nejlidnatější zemi světa přece jen něco je?

Trailer

Summer Athletics (PC)Herní tituly vydávané ku příležitosti olympiád trpí jedním velkým paradoxem. Zatímco prastará olympiáda od Accolade nás nehorázně bavila jak ve své zimní, tak letní obdobě – a nepotřebovali jsme k tomu ani kdovíjaké množství disciplín, tak novodobé hry z této tematiky čerpají trpí již mnoho let nepříjemným stereotypem, nezáživností a nudou.

Podle konzolové verze se zdá, že toto trápení nakonec nepřetrhne ani Beijing 2008. Je tu ale ještě jedna naděje. Přestože 49Studio se svými neoficiálními olympiády v minulosti příliš neoslnilo, v některých oblastech mělo dobře našlápnuto. Tak se pojďme podívat, zda to tentokrát konečně nedopadlo ku spokojenosti sportovně založených fandů.

Summer Athletics (PC)Jako každá olympiáda, také Summer Athletics má některá svá specifika a způsoby ovládání. Počítejte s tím, že v celé hře nenarazíte na jedinou licencovanou věc, a tak je vše řešeno jaksi provizorně.

Lhostejné oko to nepozná, ale pokud si někdo libuje ve jménech sportovců, přesných olympijských pravidel, vlajek, reálných stadionech apod., bude možná zklamán.

A teď k ovládání. Máme tu pro vás takové malé cvičení. Vezměte si svou klávesnici. Pokud možno ne nějaký dražší, ergonomický kousek. Stačí si pořídit nějakou za stovku – potom tolik nebudete litovat jejího zničení. Teď se soustřeďte na kurzorové šipky. Jeden prst umístěte na levou a druhý na pravou.

A nyní se pokuste je co možná nejrychleji na střídačku mačkat. Dělejte to zhruba hodinu, a jakmile vás prsty budou náležitě bolet a kurzorové klávesy budou pomalu vypadávat ze svých ložisek, vězte, že jste se právě kvalifikovali na virtuální olympiádu.

Summer Athletics (PC)Myslíte, že jsme blázni. Ale kdeže! Takový trénink se pro Summer Athletics nejen že hodí, on je dokonce nutný. Pouze jedna jediná disciplína – plavecká štafeta – spočívá v pětiminutovém drcení levé a pravé kurzorové šipky. Jít na to bez přípravy? Snad nechcete vypadat staře a doplavat se zpožděním dvou bazénů.

Ale nebojte, ovládání je ještě o něco složitější, byť jde stále především o rychlost, schopnost v pravý čas reagovat a cit pro ten pravý rytmus. Na tom je totiž všech sedm letních disciplín postaveno. Které to jsou?

Jedná se o ty nejzajímavější, tedy plavání, běhání, skoky do vody, obyčejné skoky, závodění na kole, házení a střílení. Oproti Beijing 2008 to působí poněkud chudě, ovšem sedm disciplín se dělí na šestadvacet poddisciplín, byť ani tento počet se absolutnímu pokrytí oficiální hry nevyrovná.

Summer Athletics (PC)Běhání není vůbec složité. Před startem podržíte mezerník, který v ten pravý čas, pokud možno ještě se zvukem výstřelu, pustíte a vrhnete se do střídavého mačkání levé a pravé kurzorovky. Samozřejmě, čím rychlejší aktivitu vyvíjíte, tím více váš sportovec kmitá nožkami a lépe se mu předbíhá ostatní.

Úporné tisknutí kláves trochu zavání bolestí ruky a nejrůznějších nepříjemných syndromů, takže asi není úplně nejlepší u Summer Athletics trávit celé dny. Další disciplíny totiž probíhají podobně, byť většinou ještě přidají nějaký ten ovládací prvek.

V některých sportech je například zapotřebí rychlost postupně zvyšovat až k nejdynamičtějšímu okamžiku, třeba odrazu. K tomu se přidávají ještě nějaké ty reakční nutnosti typu vystihnutí správného momentu odskoku, výskoku či přeskočení překážky. Ve výskoku potom svého sportovce můžete ještě „rovnat“ tak, aby provedl co možná nejefektivnější manévr. Při střelbě z luku je zase potřeba v ten správný čas pustit tětivu.

Summer Athletics (PC)Před každou z disciplín vám Summer Athletics ve stručných bodech vysvětlí ovládací princip, což občas moc nestačí a je potřeba si projít řadou neúspěšných pokusů, než vůbec přijdete na ten správný grif a budete se moct pustit do zvyšování výkonnosti.

Pokud k počítači připojíte gamepad, ovládání se stane komplexnějším. Zatímco na klávesnici mačkáte kurzorové šipky, na gemapdu musíte rozrotovat analogové páčky.

Pro jednoho hráče nabízí Summer Athletics konzistentní kariérní mód, jenž je ale jen slepencem jednotlivých disciplín, akorát s tím rozdílem, že si na začátku vytvoříte vlastního sportovce a po každém z turnajů mu vylepšujete pětici typických vlastností. To by mohlo být docela zajímavé, ale problém vidíme v tom, že již po čtvrtém turnaji jsme měli všechny vlastnosti na 95 bodech ze sta.

Summer Athletics (PC)Větší legraci si užijete s partou přátel, s nimiž se můžete střídat i u jednoho počítače a překonávat tak své rekordy, případně soutěžit na nejrůznějších turnajích.

Přes jednoduchost jednotlivých disciplín je to docela slušná zábava. Obzvlášť když se pustíte do arkádového módu, kde definitivně rezignujete na snahu o realismus a za odměnu tak dostanete například nejrůznější „boosty“.

Pohled na okolní obrázky vás jistě dostatečně přesvědčí o tom, že grafika nebyla pro vývojáře prioritou. Postavy sportovců nejsou zrovna detailní a ochozy plné placatých diváků také zrovna nepřesvědčí. Dívat se na to ale celkem dá. Jen škoda, že do rytmu nehraje žádná hudba.

Summer AthleticsChcete vědět, jaké to je, když máte křeče v prstech? Pak si zahrajte Summer Athletics. Namísto namakaných rukou a nohou budete mít svalnaté ruce. Jistě, tahle hra se nedá hrát hodiny v kuse, ono by to i přestalo být zábavné.

Ovšem krátké chvilky se s ní dají vyplnit docela dobře. A když se u počítače střídají kamarádi, je to ještě lepší a když hrají ostatní, můžete si odpočinout. Rozhodně tak nejde o nepovedený titul. Na staré olympiády sice svou návykovostí nemá, ale snaha se stále zlepšovat je tu poměrně jasně patrná.