ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Warcraft_3

Už dlouhá léta platí, že každý nová hra Blizzardu sesbírá v recenzích výborné známky a prodají se jí stovky tisíc kusů. I Warcraft III zapadl do šňůry tradičních blizzardovských hitů a s odstupem času se dá říct, že v některých oblastech mezi realtimovými strategiemi stále vede. A poctivý i zkušeně ukuchtěný datadisk Frozen Throne dělá navíc z Warcraftu III kousek, který předvádí, jak zábavně se dá zkombinovat strategie a RPG prvky.

Nový příběh a Arthasův comeback
Warcraft III: The Frozen ThroneStaré mršce Arthasovi a Illidanovi nestačily vyčerpávající mohutné bitvy při invazi Plamenné legie a hned se pustili do dalšího dobývání. Tentokrát společně chtějí najít místo, kde se v kusu ledu chladí vůdce nemrtvých Ner'zhul. Kdo jej osvobodí, získá neuvěřitelnou moc. Charismatický Arthas cestou naverbuje Krvavé elfy, zláká na svou stranu rasu Naga, na závěr si to rozdá jak s těmi hodnými, tak s těmi zlými a stejně vyhraje. Závěrečná animace tak rozhodně světu nedává naději, že ho čekají pohodové slunné dny, a hráčům zase dává naději, že by někdy v budoucnu mohlo přijít pokračování.

Příběh se ze začátku – v kampani za Noční elfy – rozjíždí jen pomalu, ale s příchodem Krvavých elfů, kteří de facto suplují lidi, a závěrem za nemrtvé se vyprávění děje i zábavnost misí podstatně zvedne a nastartuje zhruba čtyřicetihodinovou porci hratelnosti, která se v dnešních RTS najde málokdy. Tentokrát si Blizzard tolik nevypomáhá animovanými intry, ale v rámci jednotlivých misí prostřednictvím vidin a retrospektivního vzpomínání jednotlivých hrdinů posouvá příběh dál.

Warcraft III: The Frozen ThroneOrkové à la Diablo
V téměř pětadvaceti nových misích se Orkové mihnou jen příležitostně, jenže – což hru konvertuje do žánru RPS – mají Orkové svou vlastní samostatnou kampaň plnou tradiční diablovské řezby. Dva hrdinové procházejí hlavní mapou, na níž postupně dostávají spoustu úkolů, které je zavedou do nejrůznějších lokací, dungeonů a nových světů. Občasnou výpomocí bývá rekrutování několika jednotek v neutrálních budovách. Nicméně peníze se neválejí jen tak po zemi a stejně jako v Diablu padají zlaťáčky z vykuchaných nepřátel nebo něco přihodí Orkové za splnění jimi zadaných úkolů. Speciální schopnosti hrdinů mohou být vylepšeny až čtyřikrát a kromě toho jim lze přidávat bodíky k základním vlastnostem. Pamětníci si možná vzpomenou, že takto nějak měl původně Warcraft III vypadat. Co do nápaditosti je kampaň orků tím nejlepším, s čím Frozen Throne přichází.

Mountain Giant

Mountain Giant Částečná imunita vůči magii, drtivý útok a tuhá kůže dělají z tohoto drobečka jednu z nejlepších jednotek pro použití hrubé síly. Díky své velikosti dokáže utrhnout strom a použít ho jako kyj k roztřískání nepřátelských budov. Chrání i slabší jednotky ve svém dosahu jakýmsi výsměchem, kterým na sebe poutá všechny nepřátelské útoky.

Design misí
RTS ve své současné podobě nemají moc možností přijít s něčím originálním a novým, ovšem Blizzard je Blizzard a opět skóruje – tentokrát v designu misí, který je nesrovnatelně lepší než v původní hře. Obtížnost mírně vzrostla; leckdy člověk narazí na misi těžkou, která je pak vystřídána misí zábavnou, nápaditou a taky mnohem lehčí. Kampaň za elfy se rozjíždí pomalým tempem, ale později střídá jedna nápaditá a originální mise druhou. Z těch nej úkolů by se dal vyjmenovat drtivý vpád démonů, kteří přicházejí prostřednictvím bran a nedá se proti nim skoro ubránit, nebo strhující bitva o klec, v níž je uvězněn Illidan. Na každé straně mapy stojí jedna základna, z níž v pravidelných intervalech vycházejí posily, které se uprostřed mapy bijí o klec. Kdo ji ovládá, na jeho stranu taky jede, a když dorazí do základny, vyhrál. V uzounkém kaňonu se na sebe z obou stran valí desítky jednotek, do toho přibíhají hrdinové a všichni se krásně mezi sebou řežou.

Warcraft III: The Frozen ThroneWarcraft III: The Frozen Throne Warcraft III: The Frozen Throne

Povinné úkoly jsou prakticky v každé misi doplněny o ty nepovinné, vesměs ale nezbytné k tomu, aby šlo všechno hladce a člověk se s misí moc dlouho netrápil. Kdo bude pečlivě hledat, narazí i na bonusové úkoly a spoustu menších legrácek. Inu, Blizzard si s datadiskem opravdu vyhrál. Obecně byly mapy v kampaních sestaveny pro komornější bitvičky a málokdy člověk využije více než dvanáct bojových jednotek. Spousta úkolů se odehrává ve smradlavých a zatuchlých kobkách, přes které se hrdinové musí prokousat sami, nebo pouze se symbolickou pomocí hrstky jednotek.

Warcraft III: The Frozen ThroneNové jednotky a hrdinové
Kromě nových hrdinů a jednotek přibyla do singleplayeru nová rasa mořských potvůrek jménem Naga. Zatímco na počátku kampaně jim člověk musí čelit, později si každý v několika misích vyzkouší, jaké to je, ovládat přerostlé tisícileté želvy a zmutované mořské koníky s trojzubci. Jelikož Naga žije na moři, leckdy je třeba použít lodě rekrutované v neutrálních přístavech. Veskrze jde o občasné vylodění, žádné velké námořní bitky se nekonají, ale opět je to další příjemná změna.

Jako první z nových hrdinů přichází na scénu elfská Warden, mezi jejíž nejzajímavější vlastnosti patří vyvolání silného Avatara a teleportace na krátkou vzdálenost, bez které se mnohokrát v úvodní kampani neobejde. Lidský Blood Mage dokáže vysosat manu z nepřátel, ovšem jeho nejužitečnější a až přehnaně silné kouzlo přichází na šesté úrovni, kdy čaruje skoro nesmrtelného létajícího fénixe. Orkové dostali vynikajícího Shadow Huntera, který se hodí jakožto podpora obyčejných jednotek. Kromě přeměňování nepřátel na živočichy a léčení svých vlastních spolubojovníků je i umí učinit nezranitelnými. Poslední hrdina, obludný Crypt Lord, si libuje ve vyvolávání všelijakých broučků a kobylek a občas si pomůže napícháváním nepřátel.

Warcraft III: The Frozen ThroneKaždá rasa může nově stavět jakýsi obchod, kde hrdinové nakupují lektvary a předměty, které si dříve museli pracně vymlátit z neutrálních potvor. Kromě toho staré jednotky dostaly řadu zajímavých upgradů (třeba takový Crypt Fiend se zahrabává pod zem, čímž se pro nepřátele zneviditelní). Běžná bitva tak už nevypadá jako obyčejná mlátička mezi dvěmi stranami, ale jako dýchánek čarodějů, kteří po sobě mrskají jedno kouzlo za druhým. Samozřejmě, hrubá síla je taky občas třeba, ale datadisk je už daleko více o čárách a správném využití speciálních vlastností a schopností jednotek.

Multiplayer
Obecně nové jednotky ještě více zdůraznily přednosti i zápory jednotlivých ras. Zatímco supersilného Mountain Gianta při hře po síti využije málokdo (než se stačí postavit, člověk je už třikrát mrtvý), spousta různých kouzelníků a další havěti blokující nepřátelské čáry se výborně hodí proti zkušeným lidským soupeřům, kteří na určitých typech kouzel staví svou taktiku, proti níž se dalo těžko bránit. Vyvážení jednotek bude muset posoudit každý sám; třeba nemrtví dostali výbornou podpůrnou mechanickou jednotku, jejíž zařazení do útočné skupiny dělá z okolních potvor nesmrtelná monstra.

Spell Breaker

Spell Breaker Vypečený válečný kouzelník, který se hodí pro utlučení ostatních mágů. Svým útokem ničí nepřátelům manu, dokáže ovládnout cizí magií stvořené jednotky a sám je vůči čárům imunní. Navíc krade pozitivní kouzla z nepřátelských jednotek a dává je na jednotky spojenecké. Ideální pro vypořádání se s nadopovanými potvorami, které kryjí hromady kouzelníků.

S datadiskem samozřejmě přichází hromada nových map; několika málo z nich by ještě slušelo pár úprav, ale ti, kteří naplno propadli warcraftovskému multiplayeru, kvalitu jednotlivých map zřejmě posoudí daleko lépe. Ostatně, už teď se v diskuzích probírá, jaké jednotky jsou moc silné a co a jak upravit, takže Blizzard beztak vydá několik patchů, které hru po síti dokonale vyváží. Frozen Throne zavádí podporu klanů, jež budou mít třeba svůj vlastní chat nebo žebříčky. Blizzard do hry přidal zajímavou funkci handicapu, který snižuje hit pointy jednotek silnějších hráčů. Novinek je opravdu spousta, jejich kompletní výčet je k mání na této adrese. Radikálně se také vylepšilo ovládání, konečně se dají do výrobní fronty společně s jednotkami naskládat i upgrady a hráči si mohou nastavit klávesové zkratky.

Výborná grafika, výborná hudba
I když se do grafiky moc nerýpalo a zůstala na stejné (a špičkové) úrovni jako v rok starém Wacraftu III, těžko se mezi současnými RTS najde hra s tak pestrým ztvárněním jednotek a originálními mapami. Nové potvory i hrdinové se opravdu povedli a takový horský obr je už od pohledu sympatický drtič nepřátelských vojsk. Singleplayerový design herního prostředí je opravdu nádherný a perfektně vykresluje ponurost příběhu, která se táhne už od úplného začátku. Warcraft III: The Frozen ThroneZvukově je na tom Frozen Throne rozporuplně – zatímco se v hudbě objevují nové motivy zkomponované úplným géniem, namluvení anglické verze často připomíná komediální seriál. Asi málokdo by mluvil s hlasem připomínajícím hlášení o zpoždění vlaků na nádraží v té chvíli, když se dozví, že mu umřela jeho životní láska a vše je ztraceno. V České republice se hra bude prodávat jak v kompletně české verzi (přibližně za 800 Kč), tak ve verzi anglické (přibližně za 1000 Kč). Obě jazykové mutace ale vyžadují stejný jazyk původní hry, a tak se nedá levnější lokalizovaná verze nainstalovat na anglický Warcraft III.

Hodnocení
Přestože cena mezi ostatními datadisky není zrovna nejlevnější, Frozen Throne je po designerské stránce špičkovým kouskem a Diablem (nebo jiným akčním RPG) říznutá orčí kampaň jenom potvrzuje, že v Blizzardu se rodí geniální věci. Snad se někdy Blizzard pustí do druhého dílu Starcraftu nebo naváže na otevřený konec Frozen Throne… Možná je to ale zbytečné, protože tento datadisk je výbornou směsicí nápadů, originality a atmosférického světa Warcraftu, který dokončil to, co začalo před devíti lety původně jen jako vůbec první kopie Duny 2.

Warcraft III: The Frozen ThroneDalší názor - Ondřej Vodňanský
Single player ze začátku příliš extra nevypadá - zkrátka datadisk. Už v druhé kampani ovšem přichází slušný nášup všeho možného, tj. zajímavý tileset, tuhé, strategické mise a docela překvapivé příběhové zvraty. Hrdinové druhé kampaně mi příliš nesedli - kampaň za alianci (podle menu) to skutečně je, ovšem za takovou… zvláštní. Více bych asi prozrazovat neměl. Třetí kampaň už je ale síla: příběh se větví, mění se strany a spojenectví, ani nestihnete vydýchat jeden zvrat a přichází další… A multi-player? Objektivně ho hodnotit nelze - ti co milují sérii AoE, popř. C&C asi svůj idol nezmění. Ale i pro ne-fanouška může být Frozen Throne zajímavý; právě v multi-playeru jsou nejzřetelněji vidět inovace a vylepšení. Dokud si je nevyzkoušíte, můžou vám připadat jako drobné detaily, ale je jich tolik a jejich funkce doceníte opravdu až při hře. Je vidět, že s tímhle si dal někdo zatracenou práci. TFT jde podle mého názoru v ovládání nejdál ze všech současných sérií. Kromě toho dále prohlubuje žánr „role-playing-strategy“ a tím je i v dnešní době poměrně originální.