ToP-GameS

Statistika

TOPlist

GTA 4

Autor: Levis
Publikováno: 24.ledna 2008


Snad aby Rockstar usnadnil práci všem fanouškům, kteří byli v uplynulých měsících nuceni vyzobávat nové informace o očekávané městské akci Grand Theft Auto IV z rozhovorů nebo detailního rozboru 3. traileru, pozvali si vývojáři na hodinku a půl několik redaktorů zahraničních magazínů přímo k nim do studia a předvedli jim trojici nových misí ze hry. Ta běžela na Xboxu360 a v současnosti je prý již dokončená, tzn. vylaďují se poslední drobnosti. Nebudeme zbytečně chodit okolo horké kaše a namísto opakování informací z prvního preview se v článku zaměříme čistě na novinky.

 Za neplatičem v policejním autě
První z předvedených misí "Search and Delete" neboli hon na dlužníka vám zadá namakaný svalovec Brucie a pro úspěšné splnění budete potřebovat policejní auto. Jak jistě víte, opatřit si takové fáro nebývalo snadné, tedy pokud se vám nechtělo rozpoutat na ulicích střelbu, upoutat na sebe pozornost a poté se pokusit policajty postřílet a ještě v autě ujet dotěrným pronásledovatelům. Proto bude moci volit snadnější cestu a dojet si pro jedno zaparkované přímo před policejní stanicí nebo ještě lépe zavolat 911 z mobilního telefonu a nahlásit, že u vás v bytě došlo k zločinu: za chvíli přijede strážník, kterého nebude problém odpravit a nasednout do volného auta.Uvnitř vozu si hned všimnete další novinky: policejní databáze, v níž snadno podle jména nebo fotky z telefonu dohledáte poslední známou adresu vašeho cíle. Ta se okamžitě promítne na mapu navigačního systému GPS, takže za okamžik už můžete nebohé oběti klepat na dveře. V našem případě nechal vývojář z Rockstaru dlužníka uprchnout, aby dokázal, že mise budete moci opakovat: jednoduše vám od Brucieho přijde esemeska a můžete to zkusit znovu. Při druhém setkání jistě také potěší zjištění, že jednotlivé postavy budou pokaždé oblečeny jinak.

Pokud byste se zapletli do honičky v autech, nebudete už muset čekat, až se váš cíl ze zbrklosti vybourá, ani nebude potřeba riskovat vlastní vůz pokusy o narážení nebo bourání do protivníka. Niko jednoduše levačkou vystrčí pistoli z okna a začne za jízdy střílet: pokud by potřeboval dobít nebo vyměnit zbraň, stáhne ruku na chvíli dovnitř.

Za jízdy jistě oceníte i několik kamer jako dělaných pro adrenalinové situace: kromě klasického pohledu z třetí osoby či za volantem přibude třeba “honičková” kamera, zafixovaná přímo na váš cíl. Brucieho neplatič volil cestu kolem místního letiště Francis International Airport, kde permanentně přistávají a zase odlétají letadla, a právě zde také došlo k vyvrcholení mise. Na důkaz toho, že zadaný úkol byl úspěšně splněn, už pak zbývalo jen zavolat Bruciemu a domluvit se na předání odměny. Mimochodem, kdykoliv dostanete zprávu nebo vás někdo prozvoní, objeví se ikonka telefonu v pravé dolní části obrazovky. A ještě jedna drobnost: budete-li zrovna mít zapnuté rádio, telefonní komunikace jako ve skutečnosti naruší signál.


 Namísto lehkých slečen ránu do nosu
Nebylo by to však GTA, kdyby jedinou náplň hry tvořily obyčejné mise. Když Niko zrovna nebude mít nic na práci, může zavolat bratránkovi Romanovi a domluvit si s ním schůzku v Bohanu (herní verzi newyorského Bronxu). Koho by otravovala dlouhá cesta metrem, může na místo dojet luxusním autem, jako to udělal reprezentant z Rockstaru. Čím lepší vůz totiž budete řídit, tím vybavenější bude uvnitř zabudované GPS (u špičkových modelů hlasová navigace/podrobnější mapa města). Systém vám pochopitelně nabídne vždy jen legální cestu, byť kdykoliv budete moci sjet z vozovky a zkrátit si jízdu některou z bočních uliček. Jakmile Roman nasedl, zbývalo už jen vyhledat na navigačním počítači nejbližší bar - v tomto případě putyku, vtipně pojmenovanou Beer Garden.

Většině fanoušků hry asi nic neudělá větší radost, než když mohou porušit některý ze zákonů, ale pro odpočinkové večerní jízdy bez policejních světel ve zpětném zrcátku a blížících se houkaček se vyplatí dodržovat pravidla silničního provozu. To však neznamená jenom stát na červenou, ale třeba i přibrzdit u výjezdu ze stanoviště aut a zaplatit přemrštěně drahý parkovací lístek. Ještě chvíle jízdy a oba hrdinové vystupují u baru: než však stačí najít dvě lehké dívčiny, za nimiž se oba vypravili, Roman se vzápětí zaplete do hádky a za okamžik už ho taháte zpátky do auta. Zatímco bratránek rovnou upadl do bezvědomí, Nikovi se podařilo vyváznout s lehkým zraněním: i tak se ale kamera celá třese a ovládání je rázem citlivější, tudíž dostat obě postavy zpátky do vozu a dojet domů dá pořádně zabrat. Příště snad bude lepší volit některou z jiných oddychových aktivit: třeba plavání v bazénu, házení šipek, společnou večeři nebo bowling.

 Úkol od Playboye
"Je mi jedno, jestli budu žít nebo mě zabijou, hlavně, abych měl prachy," říká Niko o chvíli později a pro jistotu připomíná: "Ale levnej rozhodně nejsem". Ruský imigrant se na svém americkém putování bude ucházet i o služby Afro-američana Playboye X a jeho kolegy Duana, s nimiž také v rámci mise "Deconstruction for Beginners" objede město a nakoupí pár zbraní i přenosné rádio, které v autě nemůže chybět žádnému správnému hiphoperovi.


Po krátké přestřelce se strážemi místního dělnického odboru u lodních doků se Niko potřebuje dostat dovnitř dobře střežené budovy: raději než riskovat přečíslení, vyplatí se nechat se vyvézt plošinou pro myče oken až na střechu a odsud postupně dojít tam, kam potřebujete. Při extrémně brutální přestřelce uvnitř budovy tentokrát krev stříkala až na obrazovku a při této příležitosti také došlo na nový zaměřovací systém, nabízející buďto automatické cílení nebo volnou střelbu. Niko bude umět naslepo střílet z ukrýtu nebo v nejhorším případě skočit rybičku do prvního kouta, aby unikl nepřátelské palbě.

V podobných situacích však bude třeba dávat bedlivý pozor a neschovávat se za dřevěnou krabici, kterou protivníkovy kulky samozřejmě provrtají naskrz. Co se týče zbraní, v předváděčce došlo na granáty i obrovský raketomet. Podstatného vylepšení se prý dočkala také umělá inteligence, protože vaši protivníci se dovedou navzájem krýt nebo střídat v palbě.

 Na střeše náklaďáku
Poslední předvedenou misí bylo "Truck Hustle" neboli vyrovnání účtů s čínskou Triádou, která má dle informací pana Bella cosi důležitého vylodit do doků v Alderney (herní verzi New Jersey). Ne všechno ale jako obvykle proběhne dle plánů a po neodmyslitelné přestřelce náklaďák ujíždí, takže Nikovi nezbude než ze zoufalosti skočit na jeho střechu a chvíli ručkovat, než se spustí ke kabině a vyhodí čínského řidiče z vozu. To však Niko udělá automaticky, podobně jako když vytahuje řidiče z aut na ulici.


další obrázky v galerii

Jakmile byla mise u konce, nadšení redaktoři nestihli ani zamrkat a Rockstar už je vyháněl ven. Přesto si ještě stihli všimnout, že hra urazila po grafické stránce díky RAGE enginu obrovský krok, ať už co do detailnějších postav, většímu počtu odpadků na ulicích nebo lepšímu nasvícení. Oproti minulým dílům působí náhodní chodci mnohem živěji: vybírají peníze z bankomatů, někteří kouří, jiní sportují nebo se spolu baví atd.

Konečně už také známe oficiální datum vydání, které dnes Rockstar upřesnil na 29. dubna pro obě verze hry, tzn. X360 i PS3.
Zdroj:http://games.tiscali.cz