ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Fable_2

Fable_2

Peter Molyneaux platí v herním průmyslu za génia. Jeho lesk však přece jen začíná poněkud vybledat. Důvodem je jeho experimentování s opravdu inovativními herními designy, které se ne vždy setkají s pochopením publika. Zářným příkladem tohoto střetu geniálního mozku a požadavků obyčejného plebsu byla dvoudílná série Black and White. Nadvakrát se Molyneauxovi nepodařilo hráče přesvědčit o kvalitách a jedinečnosti tohoto díla. Sám pak musel uznat, že šláp trochu vedle, rozuměj přeskočil dobu přinejmenším o pár roků. A pak přišlo Fable. Po komerční stránce mělo toto netradiční RPG rozhodně velký úspěch. Tentokrát s ním však nebyl pro změnu spokojen sám Molyneaux. Dopředu toho nasliboval totiž opravdu hodně a pak leccos jaksi opomněl splnit. Hráčům to zase tolik nevadilo a možná i přivítali, že těch geniálních myšlenek nebylo ve hře takové množství. Ovšem Peter je především perfekcionista, a tak se vrací. Málokdo pochybuje o tom, že v případě Fable 2 půjde o velkolepý a jedinečný projekt.

 

 

 

Dvojka se bude odehrávat zhruba pět set let po událostech z originálu a rozjíždí se věru stylově. Kamera zabírá mrtvou krajinu, plnou bezlistých stromů a zasněžených vrcholků hor. Zcela netradičně se záběr zaměří na letícího ptáka, který si to prosviští vesnicí a přistane na střeše jednoho z domů. Rozhodne se, že si uleví, přičemž kamera se neštítí detailního záběru letícího ptačího výkalu. Dokonce pro větší požitek spustí zpomalení běhu času, abyste si mohli vychutnat, jak se výměšek rozplácne o hlavu děcka stojícího ve vchodu. Jak se později ukáže, tím děckem jste vy, respektive váš charakter. Zpočátku ho skutečně budete ovládat pouze jako dítě. Ovšem na rozdíl třeba od Falloutu 3 se stárnutí nebude dít skokově, nýbrž zcela plynule. Tu a tam přibude vráska, zešediví vlas a zvětší se břicho. Zkrátka jasné důkazy přibývajících letokruhů.

 

 

 

Přestože bude Fable 2 umístěno do fantaskního světa, který se nejvíce přibližuje temné pohádce, neznamená to, že se nebude držet určitých životních a logických regulí, které jiné tituly blahosklonně přechází. Dalo by se říci, že na hráče tak nějak převede radost ze života a jeho vychutnávání. Tvůrci chtějí, abyste se se svou postavou maximálně sžili, a to v dosud nevídané míře. Popravdě, ve světle výše a níže uvedeného se nám to vůbec nejeví jako nadsazené. Vždyť si svou postavu můžete vyprofilovat přesně, jak chcete. Může to být muž, nebo žena a mohou vypadat naprosto libovolně. Respektive jejich dětské formy, jelikož to jsou právě ony, jejichž tvorby se na počátku zúčastníte. Do budoucna si ale vyberete i několik genů, které se ve vás časem začnou projevovat.

 

 

 

Kromě klasického pobíhání po světě, zabíjení bestií, nabírání nových úkolů a povídání se zajímavými postavami, což většina hráčů zná z jiných titulů, tu bude neméně významná nadstavba. Svět nezůstane po celou dobu hry stejný. Jednak ho ovlivní nejrůznější události, které se mohou, ale nemusí stát. Mluvíme například o vypálení části lesa nebo vesnice, popřípadě vystavění nového sídla, kterému můžete napomoci. Druhak jde o přirozený, časem daný vývoj. Budovy chátrají, stromy chřadnou a stejně tak okolní lidé. Ti mimochodem žijí vlastní životy, a tím nemyslíme jen to, že ve dne vycházejí na ulici a v noci jsou zavření kdesi, kde je nemůžete navštívit. Když večer vpadnete do nějakého obydlí, uvidíte tam lidi u krbu nebo už dokonce v posteli. Chlapi chodí přes den na dříví a ženy vaří. Tak to prostě chodí.

 

 

 

Vůbec nepřekvapí, že v takto propracovaném světě dostanete příležitost se sami usadit. Klidně na nějaký čas vypnete, vykašlete se na záchranu světa, která přes veškeré to stárnutí přeci jen počká a nebudete se pouštět do žádných zabijáckých vedlejších úkolů. Naopak vezmete tvrdě vydobyté penízky, vydáte se do jednoho z mnoha městeček či do vesničky a rozhlédnete se kolem. Měli byste narazit na pár volných domků. Tak proč si nějaký nepořídit a nezažehnout rodinný krb. A to myslíme doslova. Hrajete-li za ženu, najdete si muže. Pravda, působí to poněkud podivně, když se za ním budete pravidelně vracet, ale zřejmě už i pohádkový svět napadla vlna feminismu. Jako muž se zase oženíte a svou ženu budete opouštět s těžkým srdcem. A nakonec nejen ženu. Jelikož jsou ve hře přítomné vztahy a Molyneaux není žádný puritán, nepřekvapí, že tu fungují i obecně známá pravidla rozmnožování. Klidně se tak může stát a vězte, že se vás o to hra nijak nebude snažit ochudit, že si vykoledujete potomka. Jako žena si ho musíte poctivě odnosit a jsme popravdě docela zvědaví, jak v tomto požehnaném stavu bude něžnější pohlaví bojovat, ale proč ne. Muž zase svého synka (může to být ale i dcera) bude brát na výpravy a pořádně ho vychovávat. Není problém se vypravit třeba na ryby. Nejrůznějších činností ve formě miniher bude vůbec dostatek.

 

 

 

A samozřejmě je tu nepostradatelný psík. Ten má být vskutku věrným průvodcem, kterého rovněž půjde částečně upravovat k obrazu svému. Samozřejmě i on bude stárnout a budou se mu měnit vzorce chování. Jako štěně to bude neřízená střela, která vás třeba čas od času zavede do pěkné šlamastyky, jako postarší pes už ale dokáže být leckde opravdu nápomocný. Do spolupráce s ním vás nebude nikdo nutit, kdo si jí ale osvojí, bude mít jednoznačně výhodu. Psa by mělo být možné se i dosti nevybíravým způsobem zbavit. Peter Molyneaux si je ale jistý, že by to udělal jen největší necita. Například on sám toho prý nikdy nebyl schopen, natolik dokázal, aby byl pes uvěřitelným miláčkem.

 

 

 

Velmi zajímavá myšlenka ohledně jakéhosi pseudomultiplayeru přišla až v pokročilém stádiu vývoje. Tvůrce ale natolik zaujala, že se jí rozhodli do hry zakomponovat. Jde o to, že po světě budou rozmístěny jasně zřetelné speciální runy. Ty představují hráče, kteří zrovna Fable 2 hrají a jsou připojeni k internetu. Pokud k zářícímu kameni přijdete a stisknete tlačítko, obě hry se jakoby propojí. Není přitom třeba chodit do menu a štrachat se seznamy hráčů. Vše probíhá naprosto plynule v rámci světa.

 

 

S takovými parťáky je možné dělat řadu věcí. Třeba se vydat na nějaký ten obzvlášť tuhý quest, nasbírat pořádnou porci zkušeností, nebo se zachovat jako civilizovaný člen společnosti a návštěvníka pozvat k sobě domů, kde ho představíte své ženě a dítěti. Míra detailu, jakou tým kolem Petera Molyneauxe hře věnoval, je zkrátka neuvěřitelná. Zračí se přitom i v grafickém provedení, jež má svůj svébytný styl a vůbec nepotřebuje vypadat technologicky naprosto dokonale. Ve skutečnosti však technologie mocná je, jelikož bude muset zpracovávat rozlehlý a značně bohatý svět.

 

 

 

Jak se zdá. Molyneaux se tentokrát již nebude muset omlouvat za nějaké nesplněné sliby. Hra už je totiž prakticky hotová, a vše, co bylo prezentováno, skutečně funguje. Již teď se tedy dá hovořit o takřka jasném hitu. Ostatně i Peter si je toho vědom a v jednom z rozhovorů prozradil, že má plány pro třetí, čtvrtý i pátý díl. Z Fable se tak stane pořádně hutná sága. A my za to můžeme být jenom vděční. Ještě zbývá doufat, že se Fable 2 dočkáme také na počítačích. V říjnu hra totiž vyjde pouze pro Xbox 360.