ToP-GameS

Statistika

TOPlist

Crysis Warhead

Lidé z Cryteku se nikdy netajili tím, že hodlají z Crysis udělat trilogii, jakou PC svět ještě neviděl.  Ale protože první díl se stal – přes počáteční nepříliš vysokou prodejnost – slušným komerčním úspěchem (1,5 milionu prodaných kusů), rozhodili páni manažeři v Electronic Arts, že kromě plnohodnotných pokračování by neškodilo udělat si i maličký „krok bokem“.  A tak byly počátkem června oznámeny práce na stand alone datadisku Crysis Warhead (CW). Dámy a pánové, dostali jsme se do těžké „kryze“. Stojíme o ni?

 

 

Nejprve je třeba říci, že Warhead neposune příběh představený v původním Crysis někam dál, odehrává se totiž paralelně s dobrodružstvím Jakea „Nomáda“ Dunna, hrdiny první hry. V datadisku se vtělíme do seržanta Michaela Sykese (volací znak Psycho). Psycho byl členem Nomádovy jednotky, jejich cesty se však brzy rozdělily. CW se soustředí na Psychův strastiplný boj proti Korejcům a mimozemské hrozbě někde na druhé straně ostrova. Působivě zpracovaný paralelní děj přinesly datadisky k prvnímu Half-Lifu, v případě Warhead se nám však – vzhledem k plytkosti původního děje – nabízené dobrodružství nezdá příliš lákavé, i když zažít některé události z jiné perspektivy může být poměrně zajímavé. Uvidíme, jak se s tím nově založená budapešťská odnož Cryteku, jež má vývoj CW na starost, popere. Bude to jejich první hra, optimisté tedy mohou doufat, že do střílení Korejců a emzáckých útočných strojů přinesou hoši z Maďarska něco neotřelého. Pesimisté... No, pohled pesimisty raději nechme stranou.

 

 

Na tvorbu dialogů byla najata Susan O´Connor, která stojí za všemi rozhovory v podmořském akčním RPG Bioshock. Pokud si ještě vzpomínáte na frázi „Would you kindly“, na níž stojí a padá celý příběh Bioshocku, jistě nám dáte za pravdu, že s Warhead by to v tomto ohledu vůbec nemuselo dopadnout zle. Komunikace s kolegy či rozhovory posunující zápletku snad díky této dámě získají na poutavosti, která tolik chyběla Crysis. V dalších ohledech je ale CW datadisk jak vyšitý. Psycho, nefalšovaný cockney s vytetovaným znakem SAS na týlu, pokosí tuny nepřátel, projede se v několika nových přírůstcích do vozového parku a do rukou se mu dostane pár nových, ničivějších zbraní. Co se arzenálu týče, stojí za zmínku asi jen protitankové miny, které se – překvapivě – hodí k likvidaci tanků. Zapnete si neviditelnost, což je jedna z vychytávek známého nanoobleku, a přes cestu položíte několik min. Pak na sebe upozorníte nic netušící posádku tanku, aby se vzápětí z opancéřované hrozby stala jen hromada kouřícího šrotu. Vzato kolem a kolem, Warhead nenabídne nic převratného – od toho tu datadisky ale vlastně ani nejsou.

 

 

Herní doba se odhaduje zhruba na osm hodin čistého času, což není na expanzi k FPS střílečce vůbec špatné číslo. Budapešťský Crytek hodlá vytvořit menší, sevřenější levely, v nichž chce klást větší důraz na detaily. I přes menší rozsah jednotlivých úrovní má zůstat zachována hráčova volnost, aby si každý mohl splnit úkoly zadané velitelstvím přesně podle svého gusta (opatrným plížením, Rambo stylem atp.). Sluší se ale dodat, že Psycho – jak ostatně napovídá jeho přezdívka – spíše než stealth stylu dává přednost výbušné akci. Změny se chystají i v oblasti inteligence nepřátel. Podle vývojářů by se lidští protivníci měli chovat ještě o něco přirozeněji než dříve. Mluví se hlavně schopnosti AI pružněji reagovat na všechny situace, jaké mohou nastat. Ve chvílích mimo boj, budete-li sledovat nepřátelský tábor z dálky, spatříte korejské vojáky, jak klábosí, líně patrolují kolem ležení, nebo prostě jen pochrupují ve svých ubikacích. – Nic nového pod sluncem, tohle předváděli i vojáci v původním Crysis, dokonce i žoldáci ve stařičkém FarCry. Podstatné ale je, že CW hodlá zpracovat i "nebojové" chování mimozemských jednotek! Vypadá to možná divně, ale vývojáři se opravdu rozhodli simulovat jednání emzáků v pro ně neznámém prostředí. V praxi to vypadá tak, že Hunteři, pokud se v jejich dohledu nenachází cíl k eliminaci, zkoumají lidské stavby, zblízka si prohlížejí vozidla a podobně. Volnočasové aktivity mimozemšťanů… No, přinejmenším to zní zajímavě a hoříme nedočkavostí vidět, jak to nakonec dopadne ve finální verzi hry.

 

 

Jak bývá u expansion packů obvyklé, dočkáme se o něco vyšší obtížnosti. V kůži Psycha si nejspíše zopakujeme nepovedený výsadek, při němž se Nomádovi roztrhl padák, aby ho vzápětí striktní dějová linie odvedla do zběsilé akce, která se potáhne celou hrou. Počet protivníků se o něco zvýší, Psycho se ocitne v divoké bitevní vřavě, kde vzduchem poletují stíhačky shazující nálože a na zemi se šikují Korejci, aby imperialistickým prasatům ukázali, zač je toho loket. Naštěstí Psycho není osamělý vlk, a tak vzroste počet situací, kdy po jeho boku bojují spřátelené jednotky.  Opět půjde využívat vymožeností moderního nanooblečku – doposud však bohužel nepadlo ani slovo o tom, že přibudou nějaké nové schopnosti, a nezdá se nám, že se do vydání hry v tomto směru něco změní. Inu, datadisk.

 

 

CW poběží na upraveném CryEngine 2. Tvůrci se soustředí především na optimalizování hardwarových nároků, aby si Warhead užili i lidé se „slabší“ (rozuměj standardně vybavenou) herní mašinou. Užitečný krok, zvlášť vezmeme-li v potaz, že počáteční rozpačité prodeje původní hry byly nejspíše způsobeny krvavými nároky (kdo by vyhodil peníze za střílečku, která se mu bude brutálně trhat, že). Crysis koncem roku 2007předvedla několika šílencům s nadupanými stroji úžasnou grafiku. Ostatní jen zírali, jak jim futuristická střílečka dost hrubě naznačuje, aby si pro plynulé hraní pořídili i futuristický stroj. Teď si výborný vizuální dojem užije i normální většina… Fajnšmejkři ať si křičí, že CW vypadá téměř stejně jako první díl. Proč by jim ale měl někdo věnovat pozornost?

 

 

Interakce s prostředím – už v Crysis na vysoké úrovni – se ve Warhead posune ještě o kousíček dále. Nechceme být cyničtí, ale v praxi to nejspíše bude znamenat, že po levelu bude rozeseto ještě o něco více sudů s výbušnými látkami než minule, aby hráči mohli působit monstróznější škody. Člověk by se skoro divil, proč ti neopatrní Korejci nechávají ve svých táborech povalovat tolik životu nebezpečných látek. Vždyť stačí jediná jiskřička a… Raději toho nechme, vždyť čím víc to ve střílečkách bouchá, tím líp.

 

 

Jistě jste už slyšeli o zajímavé petici zasazující se o to, aby lidé kupovali originální hry (konkrétně CW).  Nejsme si jisti, zda ona petice něčemu pomůže – a zda bude Warhead opravdu hrou, kterou stojí za to si koupit (tím nenabádáme k pirátství; snahu apelovat na hráče, aby ocenili těžkou práci vývojářů zakoupením jejich díla, považujeme za chvályhodnou). Každopádně na podzim uvidíme, jak to celé dopadne. Jsme docela zvědaví, jak se maďarský CryTek vypořádá se svou prvotinou.  Za sebe i za ně doufáme, že jejich snaha neskončí fiaskem. Nicméně příliš velká očekávání do CW nevkládáme.  A ještě malá poznámka na závěr: přestože internetem proběhla řada spekulací o portu datadisku Crysis Warhead i na konzole, zahrají si ho pouze majitelé osobních počítačů, jak je u CryTeku zatím zvykem.