ToP-GameS

Statistika

TOPlist

War on Terror

World Forces: War On TerrorWar on Terror

Terorismus – pojem, na který jsme si chtě nechtě museli zvyknout. Nebylo by zřejmě v dnešní napjaté době uvážlivé uvádět na trh hru s tématikou terorismu, pokud tedy chcete za každou cenu titul s teroristy, nemáte jako vývojové studio jinou možnost, než překvalifikovat motiv a celou hru zaškatulkovat pod termínem protiterorismus. Právě tak to udělali pánové z Digital Reality a servírují nám novou RTS.

Vývojáři zřejmě tuší, že hrají na citlivou strunu, a tak se neodvážili hledat inspiraci v některém ze skutečných teroristických útoků. Vznikla tak fiktivní zápletka, zasazená pro jistotu až do roku 2007. Ve zkratce jde o spojení dosud roztříštěných teroristických buněk v jednu velkou a mocnou organizaci a její následné potírání.

Celkem vznikly tři strany – Order, teroristická organizace v pravém slova smyslu, WOFOR (WOrld FORces), světové jednotky „chránící mír a spravedlnost“ a do třetice nám tvůrci přidali Čínu. Nutno říci, že každý zúčastněný má k dispozici „cool“ výbavu, ať už se jedná o jednotky pozemní, vzdušné, námořní či pěší.

Intro hry je poutavé, vizuálně vyvedené a ve spojení s terorismem hýří slovy jako „lidstvo“ či „celý svět“, a vzbuzuje tak v hráči odpovědnost za velký počet lidí.

World Forces: War On TerrorV nabídce pro jednoho hráče je k dispozici pouze kampaň. Vzhledem k tomu, že laťka obtížnosti je nasazena poměrně vysoko, může některým hráčům absence jednotlivých misí hraní znepříjemnit. Během kampaně budete velet postupně jednotkám všech třech stran.

Kdo však čeká mohutné boje, bitevní pole poseté těly a posílání vojáků do útoku po stovkách, ať sáhne po jiné hře. War on Terror se zaměřuje na něco zcela jiného - nezáleží na počtu, ale na složení a rozestavení jednotek. Ty se nepočítají na stovky, ale maximálně několik desítek a každá z nich vyžaduje individuální rozkazy a nastavení. To někteří milují, jiní nenávidí. Tento fakt bude podle mého názoru pro většinu hráčů rozhodujícím při váhání o koupi hry. Během mise máte vždy několik málo jednotek, za jejichž operace získáváte body. Ty pak můžete směňovat za posily dle svého výběru, málokdy se ale podaří vybudovat obří armádu.

"Kdo však čeká mohutné boje, bitevní pole poseté těly a posílání vojáků do útoku po stovkách, ať sáhne po jiné hře."

Občas začínala hra zavánět stereotypem, protože hlavní úkoly misí moc nápadité nejsou a opakují se, ale vedlejší to naštěstí nikdy nenechaly zajít daleko. Úkoly, které dostanete až v průběhu mise, jsou originální a udržují úroveň zábavy.

World Forces: War On TerrorBez hry více hráčů se snad už dnes na trh žádná RTS nevydá. Ani zde tomu není jinak, své síly můžete změřit až s osmi hráči v několika klasických multiplayerových módech.

S kamerou se dá dle libosti doslova kouzlit. Pohled je nastavitelný ve všech směrech, přiblížení se pohybuje od výšek nebeských, kdy vidíte velkou část bitevního pole, až takřka na zem, do roviny s jednotkou. V prvním případě se pokocháte krajinou a výbuchy, ve druhém si zblízka prohlédnete detailně vymodelované jednotky.

Co se ovládání týče, zachovává si hra i přes nové prvky intuitivnost a jednoduchost. Hráči zvyklému na některou RTS nedá mnoho práce pochopit, co a jak zmáčknout, přesto tvůrci přichystali jednu klasickou tutotirálovou misi.

Zpočátku jsem byl překvapen místem, které si pro sebe ukrajuje informační display. Po chvíli jsem objevil příslušná tlačítka a z původně úzkého pruhu obrazovky zbyla po zmizení všech nepotřebných tabulek přehledná hrací plocha. Při zapnutí všech obrazovek HUDu máte totiž k dispozici náhledovou mapku, info o jednotce, nápovědu a výběr posil.

War On Terror War On terrorWar On terror

Výborně vyřešeno je vybírání více jednotek najednou. Protože každému hráči vyhovuje něco jiného, lze jednoduše přepnout mezi zobrazením jednotlivým, kdy je každá jednotka ve výběru zastoupena na obrazovce svoji ikonou, nebo zobrazením hromadným, kdy ikona zastupuje jeden typ jednotky a číslicí je doplněn počet označených daného druhu. Ukazatel zdraví jednotky je umístěn poněkud netradičně vedle postavičky svisle, překvapivě to ale na přehlednosti neubralo a osobně bych tento nápad hodnotil kladně.

Nečekal jsem, že hra za necelých tři sta korun bude mít takovou grafiku.

Klady a zápory
Plus Grafika
Plus Hratelnost
Plus Cena (299,-)

Mínus Chvílemi stereotypní
Mínus Hardwarová náročnost

Cena 299 Kč
CZ České titulky

Postavičky příliš umělého IQ do vínku nedostaly, obzvláště při hledání cesty terénem k zadané lokaci je potřeba jim rozkazovat po kouskách. Určité prvky jejich chování se dají nastavovat.

Hru podbarvuje vydařený hudební doprovod podle prostředí (bitva / klid). Dabing jednotek je povedený a vtipný, ozývají se typickými hláškami podle země původu. Z reproduktorů se sice line zvuk v angličtině, celá hra je ale otitulkována do naší rodné řeči.

V nabídce najdete také již téměř klasický výpis všech jednotek s krátkým popisem.

Popravdě jsem nečekal, že hra za necelých tři sta korun bude mít takovou grafiku. World Forces: War On TerrorUdělala na mě dojem hned při první misi - jednotky jsou detailně vymodelované, krajina vypadá překvapivě pěkně a když k tomu všemu ještě připočítáme efekty jako výbuchy či mlha, dostaneme pohled oku velmi příjemný. To vše ve spojení s dobře ovladatelnou kamerou a již zmíněnou možností nastavení přiblížení dává hezký výsledek.

Verdikt:Nebývá zvykem, aby hra v cenové kategorii „supermarket“ dosahovala takových výsledků, ale War on Terror mě upřímně překvapil. Jednak grafikou, jednak celkově dobrou hratelností i mnoha nezmíněnými detaily, které dávají tušit, že si někdo s hrou opravdu dal práci. Chvílemi to vypadá, jako by si snad v obchodě spletli cenovku. Titul se totiž vedle rohlíků prodává za bez koruny tři sta korun.

Zdroj: http://bonusweb.idnes.cz