ToP-GameS

Statistika

TOPlist

The Gotfather_3

Electronic Arts se už docela dlouhou dobu snaží odkoupit společnost Take 2. Z jinak běžného zájmu o fůzi se pomalu stává spíše boj, v němž se prostě této firmy chtějí EA za každou cenu zhostit. Ale zatím bez větší naděje na úspěch. A dost možná i právě proto se rozhodli, že jim to „natřou" konkurenčním titulem. První díl herního přepracování Kmotra se příliš nevydařil (v naší recenzi získal 78% a s odstupem času bychom možná dali ještě méně) a svého největšího rivala, o dost starší českou Mafii, dle našeho názoru ani náhodou neporazil. A právě chystaná Mafia 2, stejně jako žánrově podobné Grand Theft Auto IV, spadá pod Take 2. V Lipsku jsme v rámci Games Convention navštívili prezentaci aktuální alpha verze hry za zavřenými dveřmi, na níž nám přímo tvůrci relativně v soukromí ukázali, jak se zatím Godfather II hraje a co od něj máme očekávat. Dojmy si samozřejmě nenecháme pro sebe, ale hezky vám všechno „vyžvaníme".

 


Hned na úvod musíme říci, že druhý díl opravdu bude jiný než bídná jednička. A to celým svým herním principem, pojetím a ve finále i žánrem. Rozhodně tedy už nemá za cíl přímo soupeřit s Mafií 2. Jak nám tvrdili sami tvůrci, i oni mají problém s přesným žánrovým zařazením, protože ve hře se objevují prvky mnoha žánrů. V základu však přeci jen jde o akční kousek s otevřeným světem, ale s hodně výraznými strategickými prvky. Avšak objevit můžeme i něco málo třeba z RPG. Ve finále bychom The Godfather II označili jako mix strategické deskové hry (alá Monopoly) s akční střílečkou. Prezentovaná verze hry, kterou před námi tvůrci přímo hráli a doplňovali ji svým komentářem, už vypadá vcelku k světu, přestože ještě před sebou mají plno práce.

 


Příběh se pochopitelně točí okolo světoznámé licence knižního a filmového Kmotra, který se stal ohromným fenoménem a zná ho snad úplně každý. Oproti jedničce přichází hodně změn už v tomto směru. Nehrajeme pouze za anonymního a nic neříkajícího mafiána dělajícího obyčejnou špinavou práci. Příběh si projdeme v roli člena Corleonovy rodiny - Dona. Právě toho jmenoval samotný boss této mafiánské rodinky Michael Corleone do čela, a proto už se musíme starat o celý business, být úspěšní, vydělávat a v neposlední řadě se také snažit o zničení ostatních gangů. Všechno se odehrává ve třech lokacích: New York, Miami a Kuba. Hlavní princip už jsme si řekli a všichni fanoušci Kmotra určitě nechápavě pokyvují hlavou. Ve filmu se totiž Michael Corleone snaží naopak odloučit od této špinavé práce, kvůli čemuž povraždí velkou část svých známých, včetně rodiny. A zde? Inu, je to přesně naopak. Právě vás totiž jmenoval, abyste dále rozvíjeli dobré jméno a pokračovali v zaběhnutém businessu. Ale kdo ví, třeba nás tvůrci nakonec přeci jen překvapí nějakým zajímavým zvratem.

 


Teď už máme na řadě samotné pilíře hratelnosti. Ty vycházejí, jak jsme již řekli, v rozvíjení businessu. Pouhým stisknutím jednoho tlačítka se ocitnete na speciální 3D mapě, kde vidíte hezky z nadhledu celé území všech tří měst. Ostatně prohlédnout si ho můžete i na okolních obrázcích. A právě zde se odehrává to největší taktické plánování a rozmýšlení. Máte zde zakresleny všechny prosperující a důležité podniky, včetně detailních informací o nich. Jak už asi tušíte, musíte je postupně strategicky zaujímat a na druhou stranu bránit ty své. O strategii jde z jednoho prostého důvodu: všechno nemusíte sami objíždět a bránit, jste přeci šéf, a proto na určené místo stačí posílat své podřízené. Jednoduše si navolíte, kolik chcete kam poslat mafiánů, včetně jejich specializace a pak už jen stačí doufat, že jste se rozhodli správě. Některé podniky se totiž možná vyplatí pustit, ale jiné byste zase neměli za žádnou cenu ztratit. Důležité je přitom, abyste neustále prosperovali, protože peníze jsou v Godfatherovi II skutečně vším. Pokud snad nějaký z pěti nepřátelských gangů absolutně vymítíte, už ze hry nadobro zmizí. Jedním dechem však producent hry dodává, abychom si nepředstavovali, že půjde o nějakou prkotinu. Absolutní vymícení totiž nebude jen tak. Zajímavý je prvek umělé inteligence počítačem řízených protivníků v oblasti obsazování podniků a útočení. Tady totiž tvůrci shromáždili data a postupy, jak se vybraný vzorek lidí choval při hraní klasických deskových her a podle toho vytvořili náročný algoritmus pro výpočet chování počítačem řízených protivníků.

 


A když už se vydáte sami bojovat, na obhlídky nebo snad zaujmout cizí podnik, vyrážíte do otevřeného města. To nám hned na první pohled ve všech směrech připomnělo Grand Theft Auto. Jen dodáme, že Godfather II se odehrává v šedesátých letech. Fungující město, dopravní provoz, nadávající řidiči a prostě všechno okolo. Ale jestli to bude ku prospěchu nebo nikoli zjistíme opravdu až z finální verze. Do akcí takříkajíc v terénu si s sebou můžete vzít i další pomocníky (celkem čtyři), jež si vybíráte hlavně podle jejich specializace. Každý má hodně užitečné schopnosti, jež se můžou sakramentsky hodit. Jeden například umí dobře ničit a pronikat do nepřátelských objektů, další zvládá medicínu, specializuje se na výbušniny a jiný jen bravurně ovládá zbraně. Inu, opět nutnost rozmýšlet, taktizovat a kombinovat. A jak si řekneme za chvilku, všechno se to v praxi skutečně osvědčilo.

 


Godfather II bude rozhodně hodně hrou určenou pro dospělé. Brutalita, krev, smrt, vydírání, drogy, sex, špinavé peníze, zkrátka tím vším bude doslova přetékat. Aby také ne, když se už tentokrát v EA snaží udělat skutečnou a reálnou hru na mafiány. Tvůrci nám kromě strategické mapy, plánování a projížďky městem ukázali i dvě opravdové akce. Šlo o přepadení a následné zaujmutí dvou podniků. Prvním byla restaurace. Hezky si městem dojedete na cílové místo, společně se svými kumpány vyskáčete z káry a hurá na věc. Vrazíte dovnitř a vydírání může vesele začít. Tady se nám líbilo hodně efektní pojetí, kdy jste přišli ke kuchaři, čapnuli jste mu hlavu a malinko ji přimáčkli na doběla rozžhavenou plotýnku. A rázem bylo hotovo, restaurace už je naše a pravidelné výpalné nás nemine. Druhá návštěva nás pak čekala v místním nevěstinci. Už z dálky jsme u vchodu viděli velké množství bodyguardů, a proto bylo lepší zvolit pro vstup zadní vchod. Na první pohled se naskýtal problém pramenící z vysokého drátěného plotu, který nás od dveří dělil. Naštěstí s sebou máme inženýra, jemuž zadáme příkaz, a on okamžitě vyběhne a udělá nám v něm díru. Kdybychom však místo něj měli nějaké silné bojovníky, nemusíme se trápit a vnikneme dovnitř prostě hlavním vchodem a
hlídače pomlátíme.

 


Jakmile se dostaneme do klubu, trošku si zašpásujeme s místními skromně oděnými lehkými dívkami a pak už se vrháme na práci. Zajdeme do zadní místnosti, kde nalézáme místního bosse. A právě tady se nám poprvé v plné své kráse představuje systém soubojů nablízko. Na něj nás tvůrci od začátku lákají. Jednotlivými tlačítky ovládáme samostatně ruce, analogem i směr rány a na pohled to působí efektně. Nakonec protivníka čapneme pod krkem a začíná urputné škrcení. Po chvíli bez přísunu vzduchu se nám vzdává a máme na svém kontě zajištěný opět další přísun finančních prostředků. Ukázková aplha verze ale například neobsahovala vůbec žádné konkrétní questy, takže nevíme, nakolik bude naše práce v Godfather II nakonec zajímavá. Doufáme, že jen na prosté vymáhání výpalného a obsazování podniků se to nesmrskne.

 

 

Po pravdě řečeno zatím nám nebylo představeno nic extra originálního. Tvůrci spíše vzali dohromady tu něco z GTA, jinde z Mafie a okořenili to deskovou hrou Monopoly. A světe div se, vypadá to moc dobře! Po grafické stránce ještě (vzhledem k relativně ranému fázi vývoje) nemůžeme vynášet nějaké ortely, ale pravděpodobně půjde o standardní kvalitní kousek. Mafia II na nás ze screenshotů sice působí graficky lépe, ale v jejím případě nejde o pohyblivé in-game záběry. Až v hratelné ukázce se samozřejmě pozná, jak to doopravdy vypadá.

 


Musíme říci, že na The Godfather II se opravdu těšíme. Tentokrát si tvůrci dali s vymýšlením různých maličkostí a větší komplexnosti opravdu více práce a doufáme, že to bude vidět i na finálním výsledku. Na dokončení v tuzemsku vyvíjené Mafie II se sice přesto těšíme více, ale právě Kmotra bereme jako takovou pěknou ochutnávku, která nás ještě více naladí. Inu, Electronic Arts jsou obrovským a bohatým gigantem, který zvládá vývoj o poznání rychleji, a proto vydání plánují již na únor 2009. Některé obavy v nás stále zůstávají, hlavně se malinko bojíme strategické části, aby nás po chvilce neomrzela a aby se neustálé znovudobývání stejných podniků nestalo jen nudnou (a nutnou) povinností. Vám můžeme doporučit zhlédnout alespoň vydaný trailer, v němž uvidíte malinko jiné záběry, než o kterých jsme dnes psali. Na úplný závěr jen dodáme, že hra vyjde ve verzích pro PC, Xbox360 i PS3.

zdroj:www.gamepark.cz