ToP-GameS

Statistika

TOPlist

S.T.A.L.K.E.R-clear sky

S.T.A.L.K.E.R-clear sky

Zatímco znalce literární předlohy či obdivovatele filmového mága Tarkovského herní podoba postapokalyptického sci-fi nejspíše zklamala, ostatní jásali nad úžasnou atmosférou hry S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. I přes velké množství otravných bugů, které odstranily až pozdější patche, se jednalo o střílečku, jež se zapsala do srdcí většiny hráčů. Nedlouho po vymodleném release STALKERa (raději rezignujeme na interpunkci a gramatickou akurátnost) oznámilo ukrajinské studio GSC práce na prequelu Clear Sky (CS). Toto pokračování má vyjít každým dnem, a proto vám před naší recenzí přinášíme poslední dávku nejžhavějších informací o tom, jak to s očekávanou střílečkou vypadá.

 

 

Všichni víme, jaké problémy provázely vývoj prvního dílu. S tím, jak byla hra neustále odkládána (dostala se dokonce do TOP 10 vaporware her), se snižovaly i ambice GSC, a tak mnoho prvků, které měly STALKERovi dát status revoluční hry, nebylo zařazeno. Zdá se však, že v případě Clear Sky si tvůrci spravují chuť. Konečně spatříme reálně fungující svět a uvěřitelné prostředí v podobě, jakou mělo mít už dávno. Z obrázků, uveřejněných videí a prosáklé betaverze si lze udělat slušnou představu toho, co se k nám brzy dostane oficiálně.

 

 

Když se sluneční kotouč vynoří zpoza východních kopců a hřejivé paprsky prozáří chmurnou realitu chladného rána, nelze se ubránit dojmu, že Zóna je skutečná a my jsme uprostřed ní. Na obzoru spatříte skupinku mutantů putujících za potravou; kouř stoupající z nedaleké vesničky pro změnu prozrazuje přítomnost bytostí, které s člověkem alespoň prohodí několik slov, než se ho pokusí zabít. A v centru toho všeho stojíte vy.

 

 

Hlavní hrdinou se stane žoldák jménem Scar – a jak vyplývá už z přezdívky (scar=jizva), nebude se jednat o žádné ořezávátko. Coby Scar prozkoumáte Zónu v době předcházející Strelokovým eskapádám ve Shadow of Chernobyl. Clear Sky je prequel, odehrává se v roce 2011, a Scar se v něm vydá poodhalit roušku halící okolnosti tragické havárie ukrajinské elektrárny a poodkryje, co se dělo po tom. Že hra předchází událostem viděných v původním STALKERovi, prý poznáte na první pohled: prostředí není tak zdevastované, v okolí nečíhá tolik děsivých mutantů a v obydlích, v nichž se v prvním dílu proháněl jen vítr, přežívají lidé.

 

 

Clear Sky nabídne jak zajímavě přepracované staré lokace, tak i lokace dosud neviděné. Poměr starého obsahu k novému je zhruba padesát na padesát, což se někomu může zdát málo, ale uvědomíme-li si rozlohu Zóny, znamená to 15 km2 nového terénu.  15 km2 bílých míst na mapě, volajících po prozkoumání. A to není tak špatné, nemyslíte? Mimochodem, věříme, že jedním z důvodů, proč CS neprochází martyriem odkladů jako jeho starší bratříček, je i skutečnost, že autoři nemusí tvořit zbrusu nový svět – jen mohutně rozšiřují ten stávající. Map bude méně než prve, zato se ale dramaticky zvětší jejich rozloha. Děj se tentokrát točí kolem Scara a osmi frakcí, které soupeří o moc a o artefakty v zamořené Zóně. Zatímco Strelok mohl projít hrou, aniž by se příliš angažoval v politickém cirkusu bojů o vliv, tentokrát se klade mnohem větší důraz na soupeření mezi příslušníky jednotlivých zájmových skupin. A vy si nemůžete dovolit zůstat stranou. Scarovo PDA obsahuje seznam všech frakcí, seřazených podle významu. Jejich pořadí se bude měnit v závislosti na globálních událostech (na nichž ovšem Scar bude mít nezanedbatelný podíl).

 

 

Přestože si úvodní mise projdete v žoldu frakce Clear Sky (pokud si někdo náhodou myslel, že název hry má snad něco společného s počasím, snad jsme ho právě vyvedli z omylu :)), později bude jen na vás, s kým spojíte své síly. Zónou začnou z neznámých příčin procházet obrovské výboje energie, což nevěstí nic dobrého, a tak bude ve vašem vlastním zájmu zjistit, co se děje (že by Strelokovo dílo?). Jen doufáme, že GSC opět připraví několik zábavných konců ve stylu jedničky. Pětice alternativních zakončení u Stroje Přání krásně zapadla do kontextu zlého a cynického světa. :) Herní doba – vyhnete-li se plnění nepovinných misí – má zabrat kolem 20 hodin.

 

 

X-ray engine prošel razantními změnami, byla přidána podpora DX 10 a s tím souvisejících vychytávek, a tak se vizáž hry viditelně změnila k lepšímu: detailní textury, propracované světelné efekty, zdokonalené animace… V GSC se opravdu činili, a nový facelift STALKERovi opravdu sluší. Už se nemůžeme dočkat, až si Zónu prohlédneme na vlastní oči a okusíme nevšední krásu zdevastovaného prostředí. Z Clear Sky čiší syrovost, nad krajinou se vznáší stín smutku – a to je moc dobře.

 

 

Byl oznámen nový multiplayerový mód nazvaný Capture the Artifact, což je pouhá variace na každému známé zabírání nepřátelské vlajky, takže nic originálního nečejme. Proti sobě se opět postaví až dvaatřicet lidí na každé straně. Nikdo zatím nepotvrdil (ale ani nevyvrátil) spekulace ohledně možnosti využívat v multiplayeru vozidla. Necháme se tedy překvapit. Ale protože pochybujeme, že by si zařazení různých vehiklů nechávali autoři pro sebe (jednalo by se o nepochopitelný marketingový tah), nejspíše si budeme muset nechat zajít chuť.

 

 

Drobné úpravy se nevyhnou ani hernímu systému. Vzhledem k rozloze Zóny si mnoho hráčů stěžovalo na časté zdlouhavé přesuny. Vývojáři se rozhodli těmto požadavkům vyjít vstříc, a tak si Scar bude moci za drobný peníz najmout průvodce, který ho dopraví na požadované místo „zkratkou“. Ony „zkratky“ mají ovšem drobnou nevýhodu: na trase se vyskytují nepřátelští mutanti v množství větším než malém. Zda služeb průvodců využijete, to záleží na vaší nátuře. Každý ale rozhodně využije jinou drobnůstku: nový systém upgradování  zbraní a ochranného oděvu. S trochou nadsázky se dá říct, že bude možné vymazlit si svou pistolku ve všech myslitelných ohledech. Větší kapacitou zásobníku počínaje a úpravou letové trajektorie kulky (!) konče. Prosté zploštění balistické křivky má za následek vyšší přesnost a dostřel, což jistě potěší každého správného stalkera. Proslýchá se, že některé zbraně pojmou až 16 upgradů – při té představě se člověku zatočí hlava. K některým speciálním kouskům se Scar dostane, jen je-li členem určité frakce.

 

 

Shadow of Chernobyl měl klást až přehnaný důraz na detail, ale zdá se, že až Clear Sky naplní předsevzetí svého předchůdce. Těšíme se? To si pište. Věříme, že až Clear Sky dostane na pulty obchodů, užijeme si netradiční střílečku, která sice kráčí ve šlépějích prvního dílu, ale přináší zlepšení na všech frontách. Clear Sky vyjde na konci velkých prázdnin, zřejmě jako předzvěst konce tradičního letního sucha. Na odhalování bugů pracuje přímo v kancelářích ukrajinského studia mnoho testerů, aby byl každý problém podchycen včas: zdá se, že GSC tentokrát hodlá vydat dobře odladěnou hru. Nový STALKER má velký potenciál a vše nasvědčuje tomu, že nebude promarněn. Opravdu bychom litovali, kdybychom se spletli – nicméně to zjistíme už brzy.


zdroj: www.gamepark.cz